Informační Bulletin č. 3/2012 - 20. března 2012

KDE KONČÍ NEBE ?

aneb

ČESKOBUDĚJOVICKÁ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM PŘEDSTAVUJE
NOVÝ ASTRONOMICKÝ FILM PRO DĚTI Z VLASTNÍ PRODUKCE

Nové astronomické jaro zahajuje Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích novým unikátním astronomickým filmem pro děti.

Ve dvacetiminutovém filmu „Kde končí nebe“ se mohou nejmladší žáci základních škol vžít do role kosmonautů, odpoutat se od naší planety a navštívit samotný Měsíc. Nenásilnou a zážitkovou formou se tak dozvědí základní fakta nejen o naší Zemi a o Slunci, ale hlavně o naší přirozené družici. Kde končí nebe? Proč je Slunce také hvězda? Jak vznikly krátery na Měsíci? A mnohé další, včetně průběhu přistání zpět na zeměkouli.

Na film může navázat povídání s lektorem Hvězdárny o kosmonautice nebo seznámení s hvězdami na umělé obloze v planetáriu.

Nový astronomický film „Kde končí nebe“ je určen pro prezentaci v rekonstruovaném kinosále HaP s full HD datovou projekcí a kvalitním ozvučením. Film byl vyroben letos zaměstnanci HaP České Budějovice s pobočkou na Kleti s využitím profesionálního hardwarového i softwarového vybavení a dle didaktiky pro 21. století. Autorkou námětu, scénáře, střihu a režie je lektorka HaP Mgr. Hana Zahrádková. Zvuk byl nahrán ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice (komentář čte Martin Hlaváček). Použity jsou snímky NASA, ESA a archivu Hvězdárny a planetária.

Film „Kde končí nebe“ je prvním ze série našich pořadů nové koncepce pro 21. století. Naším cílem je nabídnout návštěvníkům z řad žáků, studentů i široké veřejnosti přínosné a podnětné kvalitní informace z astronomie v atraktivní přitažlivé podobě. Nechceme pouze ohromovat nejmodernější technikou, ale hlavně chceme vyprávět poutavé příběhy z úžasného vesmíru. Neoddělitelnou a unikátní součástí našich pořadů je živý kontakt s návštěvníky, diskuze, komunikace, odpovědi na reakce zejména u nejmenších návštěvníků, čili skutečná interaktivita.

Za rok 2011 navštívilo Hvězdárnu a planetárium více než 31 tisíc návštěvníků na 1.200 pořadech s profesionálními lektory. To je nejvyšší návštěvnost za posledních 10 let. Hvězdárnu a planetárium jako jedinou profesionální astronomickou instituci v Jižních Čechách zřizuje a financuje Jihočeský kraj.

Ing. Jana Tichá
ředitelka HaP


CNW_Counter