Informační Bulletin č. 2/2012 - 12. března 2012

VÝSTAVA HVĚZDY A RŮŽE
PRO VELKÝ ZÁJEM NÁVŠTĚVNÍKŮ PRODLOUŽENA

aneb

Hvězdářství za časů posledních Rožmberků
na českobudějovické Hvězdárně a planetáriu

Výstavu HVĚZDY A RŮŽE aneb Hvězdářství za časů posledních Rožmberků navštívilo na Hvězdárně a planetáriu České Budějovice od loňského podzimu přes deset tisíc návštěvníků. Pro neutuchající zájem ji prodlužujeme až do 30. března 2012. Laskavostí převora Cisterciáckého opatství ve Vyšším Brodě byla prodloužena i zápůjčka vzácného astronomického exponátu – armilární sféry kombinované s teluriem. Zásluhou Jihočeského muzea v Českých Budějovicích bude možné až do konce výstavy shlédnout též kvalitní expozici historických slunečních hodin a hvězdných glóbů z jeho sbírek.

Doba posledních Rožmberků patří k nejvýznamnějším obdobím rozvoje astronomie v celé Evropě. Proslulí učenci působili jak na císařském dvoře Rudolfa II., tak zároveň na dvorech rožmberských velmožů. Johannes Kepler, objevitel zákonů nebeské mechaniky, německý astronom a astrolog, dedikoval jeden ze svých spisů na téma hvězdopravectví Petru Vokovi z Rožmberka. Hostem Petra Voka byl i Keplerův předchůdce Tycho Brahe. Anglický učenec John Dee, matematik a alchymista působil na dvoře Viléma z Rožmberka. Vzácné astronomické sbírky, přístroje a spisy obsahovala rožmberská kunstkomora a knihovna.

Výstava HVĚZDY A RŮŽE je mimořádně prodloužena až do 30. března 2012. Navštívit ji můžete ve výstavní hale Hvězdárny a planetária České Budějovice na Zátkově nábřeží. Na výstavu je vstup volný. Otevřeno v otevírací době Hvězdárny a planetária.

Ing. Jana Tichá
ředitelka HaP


fotografie výstavy © HaP, 2012

CNW_Counter