Informační Bulletin č. 4/2011 - 28. července 2011

Americký astronaut Andrew Feustel navštíví
3. srpna 2011 České Budějovice

Americký astronaut Andrew Feustel se v květnu 2011 zúčastnil mise STS-134 raketoplánu Endeavour k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Mise kromě jiných úkolů vypustila družici AMS-2. Do vesmíru letěl Feustel už v roce 2009 jako účastník letu raketoplánu Atlantis STS-125 na poslední servisní misi u Hubblova kosmického teleskopu. V obou případech si na palubu s sebou vzal vybrané symboly z České republiky - v roce 2009 Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku a v roce 2011 známou plyšovou postavičku Krtečka Zdeňka Milera.

Nyní Feustel přiletí na návštěvu České republiky na pozvání Akademie věd České republiky ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze a Českou kosmickou kanceláří. Spolu s astronautem Feustelem přijedou jeho dva synové a manželka Indira Feustelová, jejíž maminka je Češka a otec Ind. Jeho návštěvu v Jižních Čechách 3. srpna 2011 organizuje Hvězdárna a planetárium České Budějovice a zaštiťuje ji vedení Jihočeského kraje. Do Jižních Čech přicestuje astronaut Feustel i s českým Krtečkem, který zůstává symbolem pro zvídavost dětí a pro vzdělávání mladé generace. Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem tak bude pokračovat i nadále.

Hvězdárna planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, zřizovaná Jihočeským krajem, je jediným profesionálním astronomickým pracovištěm na jihu Čech. Kromě vlastního výzkumného programu planetek a komet se dlouhodobě věnuje popularizaci pro širokou veřejnost a mimoškolnímu vzdělávání dětí a mládeže v oblasti astronomie, kosmonautiky a příbuzných přírodních věd. Podílí se i na projektu Do kosmu s Krtkem.

PROGRAM FEUSTELOVY NÁVŠTĚVY JIŽNÍCH ČECH ve středu 3. srpna 2011 :

11:00 - přijetí astronauta Feustela vedením Jihočeského kraje v budově Kraje v Č. Budějovicích

11:30 - tisková konference s astronautem Feustelem a představiteli Jihočeského kraje na Hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích

14:15 - krátké neformální setkání s astronautem Feustelem v Regionálním muzeu Český Krumlov nad keramickým modelem města přístupné veřejnosti, možnost autogramů a fotografování

18:30 - Hvězdárna a planetárium České Budějovice, Zátkovo nábřeží 4 – BESEDA PRO VEŘEJNOST - datová projekce, diskuze v angličtině (+ překladatelka). V rámci příchodu a odchodu návštěvníci budou moci shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže Do vesmíru s Krtkem. Vstup zdarma na místenky, které si je třeba vyzvednout PŘEDEM v pracovních dnech na českobudějovické Hvězdárně.

Od cc. 19:30 hod. autogramiáda ve výstavní hale HaP, vstup i bez místenek.

Více na:
http://www.hvezdarnaCB.cz
http://www.dokosmuskrtkem.cz

Ing. Jana Tichá
ředitelka HaP

CNW_Counter