Informační Bulletin č. 4/2006 - 9. listopadu 2006

VEVERKY NA HVĚZDÁRNĚ
aneb nová výstava v hale českobudějovické Hvězdárny a planetária

Zdá se Vám spojení veverek a hvězdárny poněkud zvláštní? Ale nemylte se. Veverky jsou souputníky astronomů v Čechách i v zahraničí. Obývají totiž jak městské parky, v nichž se nacházejí planetária či ctihodné univerzity, tak zejména lesní oblasti vzdálené od rušivých vlivů civilizace, kde se na vrcholcích hor nacházejí observatoře věnované profesionálnímu výzkumu vesmíru. A pozor – veverky mají dokonce i svou planetku (7334) Sciurus.

Novou výstavu fotografií nazvanou “VEVERKY NA HVĚZDÁRNĚ aneb naše sousedky na Kleti“ můžete spatřit od 9.listopadu 2006 v hale českobudějovické Hvězdárny a planetária. Otevřeno je v otevírací době českobudějovické Hvězdárny a planetária vždy od pondělí do pátku, a navíc v sobotu 2.prosince 2006. Výstava nemá být učebnicí biologie ani atlasem savců. Je spíše jakýmsi „rodinným albem“ veverek žijících na vrcholu Kleti a navštěvujících zahradu tamní naší pobočky Hvězdárny Kleť. Chceme se s vámi podělit o milá setkání s veverkami, které máme možnost sem tam spatřit.

Práce na kleťské hvězdárně je pozoruhodným spojením nejmodernější astronomické techniky a zachovalé přírody v okolí. Ta nám zajišťuje vynikající podmínky pro astronomická pozorování. Jaksi navíc jsme se stali sousedy nejrůznějšího živočišstva. Na Kleti nedávají lišky dobrou noc obrazně, ale doopravdy. Zmije na schodech, kuna na zahradě či veverka na okně je realitou. Veverky si nás vybraly samy. Před několika lety začaly hojněji navštěvovat krmítko na okně, kde v zimě přikrmujeme ptáky. Zahrnuly nás do svého revíru, který opakovaně prozkoumávají. Veverky nechytáme ani nehladíme, jenom na ně občas mezi prací mrkneme oknem. Koneckonců, jsme na Kleti kvůli astronomii, nikoli kvůli veverkám. Zásluhou moderních digitálních fotoaparátů se nám je však občas podaří zachytit na snímku. Zejména v zimě je dotujeme oříšky a slunečnicovými semeny, v létě nepohrdnou čistou vodou k napití. Jsou ostražité, bázlivé a rychlé, takže pokud přijdete na Kleť, nemusí se vám podařit nějakou zahlédnout.

Fotografie veverek byly pořízeny v průběhu několika let a většina z nich přes okenní sklo.
Foto : (c) 2004-2006, Jana Tichá, Miloš Tichý, Michal Kočer, (Observatoř Kleť).

Ing. Jana Tichá
ředitelka HaP

Hvězdárna a planetárium České Budějovice
s pobočkou na Kleti
Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovice
tel: 386 352 044
e-mail: hvezdarna@hvezcb.cz
WWW: http://www.hvezdarnacb.cz

CNW_Counter