Informační Bulletin č. 2/2006 - 13. března 2006

PLANETY NA DOSAH

POPRVÉ NA JIHU ČECH !

Hvězdárna a planetárium České Budějovice připravila na termín od 14. do 24.března 2006 výstavu PLANETY NA DOSAH. Výstava poprvé na jihu Čech představí planety sluneční soustavy jako glóby vytvořené podle mapování NASA a zároveň na velkoformátových barevných snímcích z kosmických sond.

Proč PLANETY NA DOSAH ? Pět nejjasnějších planet sluneční soustavy je dobře pozorovatelných okem jako „jasné hvězdy“.  Jsou to Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Další planety - Uran, Neptun a maličké Pluto – jsou pozorovatelné dalekohledy.

Úžasné podrobnosti na površích planet, dosud neznámé měsíce i prstence však byly objeveny až na podrobných snímcích a datech získaných s pomocí kosmické techniky – kosmických sond, zejména Mariner 10, Lunar Orbiter, Viking, Voyager 1 a 2, Magellan, Galileo, Clementine 1, Mars Global Surveyor, Cassini, vozítek vysazených na povrchu Marsu Mars Exploration Rover Spirit a Opportunity a Hubblova kosmického teleskopu na oběžné dráze kolem Země. Teprve pomocí kosmické techniky najednou máme planety opravdu na dosah. A nadto – největší prostor na výstavě je věnován planetám, které jsou nám ze Země „na dosah“ nejblíže – sousedům Země Venuši a Marsu.

Výstavu můžete shlédnout v hale Hvězdárny a planetária České Budějovice na Zátkově nábřeží od 14. do 24. března 2006, otevřeno je v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hodin, v sobotu  18. a v neděli 19.března 2006 od 10:00 do 16:00 hodin. V sobotu 18.3. a v neděli 19.3. bude výstava doplněna astronomickými filmy. Výstavou doplněnou filmovou projekcí  chceme zároveň rozšířit naši nabídku programů pro veřejnost v době jarních prázdnin českobudějovického a českokrumlovského okresu.

Výstavu připravili pracovníci Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti pod vedením Ing. Jany Tiché v březnu 2006.

Použité snímky – © NASA, Caltech, Arizona State University, EUMETSAT.
Tisk: EM Grafika s.r.o., České Budějovice

Ing. Jana Tichá
ředitelka HaP

CNW_Counter