Informační Bulletin č. 3/2004 - 9.března 2004

KAMENY Z NEBE NA ČESKOBUDĚJOVICKÉ HVĚZDÁRNĚ

Z nebe nemohou padat kameny – usnesla se Akademie věd v Paříži v 18. století. Přesto kameny z nebe padaly předtím i potom. Lidé si jich všímali už starověku a vědci se jimi zabývají dosud. Dnes už víme, že naše Země je kosmickými tělesy bombardována kontinuálně. Drtivá většina z nich má naštěstí velikost prachového zrnka, vypaří se v atmosféře a nanejvýš je spatříme jako jasný meteor. Občas je však mateřské těleso natolik velké, že odolá průletu zemskou atmosférou a jeho malá část dopadne na Zemi jako meteorit. Každoročně dopadne na Zem a je nalezeno několik kilogramů meteoritů. Mimořádnou událostí pak může být dopad skutečně velkého tělesa. Například pravděpodobnost střetu tělesa o velikosti několika desítek metrů se Zemí je jednou za několik tisíc let a vytvořilo by kráter o průměru až jeden kilometr.

Naše hvězdárna, obvykle představující planetky čili „balvany“ letící vesmírem, tentokrát připravila výstavu představující kameny již z nebe dopadlé na zem, čili meteority. Mezi unikátními exponáty jsou jak železné meteority, tak meteority kamenné. Zahrnují jak vzorky historicky známých nálezů od nás i ze zahraničí (Stonařov, Bohumilice, oravská Magura, mexická Toluca, americký Kansas, Polsko aj.), tak nové nálezy z mongolské pouště Gobi či z africké Sahary.

Většinu meteoritů pro výstavu připravil Mgr. Jakub Haloda z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Národním muzeem v Praze, dalšími ukázkami pak přispělo Jihočeské muzeum v Č. Budějovicích.

Výstavu KAMENY Z NEBE - unikátní soubor českých i zahraničních meteoritů, vůbec poprvé takto vystavený v Jižních Čechách, lze v hale Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích na Zátkově nábřeží (v Háječku) shlédnout v:

úterý 9. března 2004         19 – 21 hodin
středa 10.března 2004        9 – 16 hodin
čtvrtek 11.března 2004       9 – 18 hodin
pátek 12.března 2004         9 – 16 hodin
pondělí 15.března 2004      9 – 16 hodin
úterý  16.března 2004         9 – 16 hodin a 20 – 22 hodin

!! a navíc mimořádně !!

v sobotu 13.března 2004    10 – 16 hodin (doplněno filmy o výzkumu meteoritů, planetek aj.)

Zároveň si lze ve vstupní hale Hvězdárny a planetária prohlédnout výstavu snímků impaktních kráterů čili kráterů vzniklých dopadem velkých kosmických těles – planetek – pod názvem OTISKY KOSMICKÝCH KATASTROF.

Ing. Jana Tichá
ředitelka

Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Zátkovo nábřeží 4
Tel. 386 352 044
http://www.hvezcb.cz
http://www.planetky.cz
http://www.komety.cz


CNW_Counter