Informační Bulletin č. 1/2002 - 12.března 2002

PROJEKT KLENOT - PRVNÍ POZOROVÁNÍ BLÍZKOZEMNÍ PLANETKY POŘÍZENÁ S NOVÝM 1-M DALEKOHLEDEM

Nový 1,06-m dalekohled určený hlavně pro následnou astrometrii asteroidů v blízkosti Země byl uveden do provozu na Observatoři Kleť.

Sledování planetek, včetně těch křižujících dráhu Země či naopak těles za drahou Neptunu, patří v současnosti mezi nejrychleji se rozvíjející obory astronomie. Většina nových těles je objevována v zahraničí s dalekohledu o průměru zrcadla kolem jednoho metru či dokonce větších a také pro získání dalších poznatků o nově nalezených malých či vzdálených tělesech je většinou potřebný velký dalekohled.

Astronomové na Kleti blízkozemní planetky dlouhodobě systematicky sledovali s menším, 0,57-m zrcadlovým dalekohledem, a právě dosavadní výsledky i zkušenosti je vedly k záměru postavit pro tento účel větší přístroj.

Projekt byl nazván KLENOT. Tato zkratka znamená, že jde o kleťský teleskop pro sledování asteroidů a komet s neobvyklými drahami. S průměrem zrcadla 106 cm se jedná o druhý největší dalekohled v České republice a zároveň v současnosti největší specializovaný přístroj určený pouze pro sledování planetek v Evropě. Pro snímkování oblohy slouží velmi výkonný elektronický detektor CCD. Výzkumný tým projektu KLENOT tvoří J. Tichá, M. Tichý a M. Kočer.

Budování dalekohledu bylo zahájeno v roce 1997, své „první světlo“ dalekohled spatřil v listopadu 2001 a první snímek planetky byl pořízen v únoru 2002.

Pro jeho stavbu byly využity nejrůznější tuzemské i zahraniční zdroje, včetně grantu od naší Grantové agentury ČR a americké The Planetary Society.

První přesná měření blízkozemní planetky, publikovaná v cirkuláři Mezinárodní astronomické unie získali kleťští astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý 4.března 2002. Planetku 2002 EC objevili američtí astronomové na observatoři Palomar, její následná pozorování z Kleti pak přispěla k zjištění, že tato planetka se přibližuje k dráze Země.

Astronomové na jihočeské Kleti věří, že nový přístroj jim pomůže v hlubším poznání planetek a komet kroužících sluneční soustavou a identifikování těch, které by mohly ohrozit naši Zemi.

Další podrobnosti najdete na http://www.hvezcb.cz/klenot (česky) nebo http://www.klet.org/klenot (anglicky)

Ing. Jana Tichá
ředitelka

Související odkazy:
Projekt KLENOT Observatoře Kleť (http://www.klet.org/klenot) - anglicky
Projekt KLENOT Observatoře Kleť (http://www.hvezcb.cz/klenot) - česky


Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou Observatoří Kleť
Zátkovo nábřeží 4, 370 01 České Budějovice
tel. 380 711 242 (Kleť)
tel. 386 352 044 (ČB)
fax 386 352 239
e-mail : klet@klet.cz
WWW: http://www.hvezcb.cz a http://www.klet.org

CNW_Counter