Informační Bulletin č. 4/2000 - 2.listopadu 2000

Nová česká kometa byla objevena na Kleti a jmenuje se Tichý.

Naše astronomie se po téměř deseti letech opět zapsala do celosvětové statistiky kometárních objevů zásluhou jihočeské Observatoře Kleť. Nová kometa byla objevena v rámci dlouhodobého výzkumného programu Hvězdárny Kleť, zaměřeného na výzkum planetek a komet včetně tzv. blízkozemních asteroidů.

Kometu objevil Miloš Tichý, astronom z Observatoře na Kleti 23.října 2000 při kontrole snímků pořízených pro upřesnění drah vybraných planetek. Na jejím pozorování se podíleli i další dva členové výzkumného týmu – Jana Tichá a Michal Kočer. Výpočty dráhy komety z Kleti a následně z centrály Mezinárodní astronomické unie na Harvardské observatoři v USA ukazují, že kometa oběhne kolem Slunce po velmi výstředné dráze jednou za 7,32 roku. Patří do Jupiterovy rodiny komet, v přísluní se přibližuje k dráze Marsu, v odsluní těsně k dráze Jupiteru. Včera dostala kometa oficiální označení P/2000 U6 a po svém objeviteli jméno Tichý (viz MPEC 2000-V03).

Je to první kometa objevená v nynější České republice a první kometa objevená u nás s pomocí moderní elektroniky - tzv. CCD detektoru. Jedná se slabou kometu pozorovatelnou jen velkými profesionálními přístroji. Posledním předchozím objevem u nás byla před téměř deseti lety, na jaře 1991, kometa Mrkos, objevená taktéž na Kleti ještě s použitím klasické fotografické techniky.

Vzhledem k tomu, že mezi objevy komet v posledních letech jednoznačně převažují objevy amerického projektu LINEAR a družice SOHO, lze nový objev považovat za další výrazný úspěch naší astronomie v mezinárodním měřítku.

Ing. Jana Tichá
ředitelka
Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou Observatoří Kleť
2.listopadu 2000


Snímek komety a její dráhu ve sluneční soustavě naleznete ZDE.
Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou Observatoří Kleť
Zátkovo nábřeží 4, 370 01 České Budějovice
tel. 380 711 242 (Kleť)
tel. 386 352 044 (ČB)
fax 386 352 239
e-mail : klet@klet.cz
WWW: http://www.hvezcb.cz a http://www.klet.org

CNW_Counter