Informační Bulletin č. 3/2000 - 14.července 2000

Kometa LINEAR na červencové obloze

Mohlo by se zdát, že vidět kometu pouhým okem není nic výjimečného. Vždyť skoro každý si pamatuje komety Hyakutake a Hale-Bopp, viditelné jako krásné vlasatice na naší obloze v letech 1996 a 1997. Ale pamatuje si někdo, kdy mohl vidět kometu neozbrojeným okem před těmito dvěma nádhernými vlasaticemi? Vlasatice pohodlně viditelné pouhým okem jsou totiž velmi vzácné. Letos v červenci nám noční obloha nabídne zatím nejjasnější kometu od jara 1997, kdy jsme mohli vidět nádhernou kometu Hale-Bopp. Netěšme se však na nebeskou show. Kometa se zdánlivě složitým označením C/1999 S4 (LINEAR) totiž nebude zářící vlasaticí, ale "jen" slabým mlhavým obláčkem pro oči zkušenějších pozorovatelů noční oblohy či spíše půvabnou kometkou pro triedry a malé dalekohledy.

Kometa C/1999 S4 (LINEAR) byla objevena 27. září 1999 v rámci amerického projektu LINEAR (Lincoln Laboratory Near Earth Asteroid Research) primárně určeného na hledání blízkozemních planetek. Objev byl prvotně ohlášen jako planetka s neobvyklým pohybem. Teprve další nezávislá pozorování amerického pozorovatele D. Duriga ze Sewanee v Tennessee v USA a astronomů Jany Tiché a Miloše Tichého z jihočeské Observatoře Kleť potvrdily, že daný objekt jeví kometární vzhled a jde tedy o novou kometu. V době objevu jasnost komety dosahovala 16. magnitudy a byla tedy přibližně desettisíc krát slabší než hvězdy viditelné pouhým okem. Od Země byla při objevu vzdálena přibližně 600 milionů kilometrů. Již podle prvního výpočtu dráhy, jehož autorem byl dr. Brian Marsden z Harvard-Smithsonianské astrofyzikální observatoře v Cambridge v USA, bylo zřejmé, že se jedná o kometu s velmi protáhlou eliptickou dráhou, která se přiblíží ke Slunci na menší vzdálenost, než v jaké obíhá kolem Slunce naše Země. Nejblíže ke Slunci se přiblíží 26. července 2000 a to na vzdálenost 114 milionů kilometrů. Ještě předtím, 23. července 2000, projde z celé své pouti nejblíže Zemi. Naši planetu však mine v bezpečné vzdálenosti 56 milionů kilometrů. Ještě složitější než spočítat dráhu komety byla předpověď její jasnosti. Už z prvních odhadů jasnosti se zdálo možné, že se tato kometa může v červenci 2000 stát kometou viditelnou pouhým okem. U prvních předběžných odhadů jasnosti komety na léto 2000 byla pochopitelně určitá nejistota.

Podle dosavadních pozorování a výpočtů by kometa LINEAR měla ve druhé polovině července dosáhnout přibližně 5.magnitudy. To znamená, že ji spatříme na noční obloze za příznivých pozorovacích podmínek pouhým okem bez dalekohledu jako velmi slabý mlhavý obláček. Ale bude velmi vhodným objektem pro pozorování obyčejným triedrem.

V této době bude kometa LINEAR v našich zeměpisných šířkách viditelná na severní části oblohy po celou noc. V období největší jasnosti kolem 25.července se bude nacházet v souhvězdí Velké medvědice pod známým obrazcem Velkého vozu. Ke konci července už kometu spatříme jen zvečera nízko nad severozápadním obzorem.

Mapku pro vyhledání komety C/1999 S4 (LINEAR) a její aktuální snímky můžete najít například na internetové stránce Hvězdárny Kleť, pobočky českobudějovické hvězdárny http://www.hvezcb.cz/c99s4.html.

Miloš Tichý
Observatoř Kleť


Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou Observatoří Kleť
Zátkovo nábřeží 4, 370 01 České Budějovice
tel. 380 711 242 (Kleť)
tel. 386 352 044 (ČB)
fax 386 352 239
e-mail : klet@klet.cz
WWW: http://www.hvezcb.cz (česky) a http://www.klet.cz (anglicky)