Informační Bulletin č. 2/99 – 28.listopadu 1999

Instantní astronomické noviny ve vesmíru

aneb

astronomové z Observatoře Kleť pojmenovali planetku po nejnavštěvovanějším českém astronomickém serveru.

Dne 23.listopadu 1999, oznámil cirkulář Mezinárodní astronomické unie MPC No. 36948, že planetka s pořadovým číslem 9665 objevená na jihočeské Observatoři Kleť, byla pojmenována na počest Instantních astronomických novin, nejnavštěvovanějšího českého astronomického serveru.

Instantní astronomické noviny vydává sdružení IAN a Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně od roku 1997. V Instantních astronomických novinách najdete čerstvé a seriózní informace z astronomie a oborů majících vztah k astronomii – zejména z kosmonautiky, fyziky apod. doplněné množstvím snímků, animací i zvukových záznamů. Instantní astronomické noviny vycházejí vždy v úterý a v pátek ráno, při mimořádných událostech, jako bylo třeba letošní zatmění Slunce, či meteorický roj Leonid, připravují i mimořádná vydání. Internetové stránky IAN zaznamenaly již více než 180 tisíc přístupů. “Rodiči” IAN jsou mladí brněnští astronomové Jiří Dušek a Rudolf Novák, redakční okruh dále tvoří známí čeští popularizátoři astronomie, například Zdeněk Pokorný, Jiří Grygar či Marcel Grün, objevují se zde ovšem i příspěvky dalších autorů, včetně právě kleťských astronomů. A nakonec to nejdůležitější: Instantní astronomické noviny najdete na internetové adrese http://www.ian.cz.

Planetku označovanou jako (9665) Inastronoviny objevili na Observatoři Kleť zdejší astronomové Jana Tichá, Miloš Tichý a Zdeněk Moravec 5.června 1996 v rámci dlouhodobého programu zaměřeného na hledání a určování přesných drah planetek jakou součásti poznávání vzniku a vývoje sluneční soustavy, našeho nejbližšího vesmírného okolí. Planetka patří mezi tělesa hlavního pásu planetek mezi drahami Marsu a Jupiteru. Kolem Slunce oběhne jednou za 5,4 roku a její rozměr je 11 kilometrů. Planetka (9665) Inastronoviny je 371. potvrzeným objevem Observatoře Kleť z celkem 419 (stav k 23.11.1999) a zároveň 247 pojmenovanou kleťskou planetkou. Mezi kleťskými objevy přibyla letos v listopadu i další nová jména, například Telč, Parléř, Vesmír dle známého přírodovědeckého časopisu či České Budějovice dle mateřského města kleťské observatoře. S celkovým počtem 419 potvrzených (tzv. číslovaných) objevů planetek je Hvězdárna Kleť v současnosti v první desítce světových observatoří a zároveň nejúspěšnější na evropském kontinentu z dosud činných observatoří. Spolu s hledáním dosud neznámých planetek se astronomové na Observatoři Kleť věnují přesným měřením poloh blízkozemních asteroidů a komet. Více informací o práci observatoře Kleť najdete na internetových stránkách http://www.klet.cz nebo http://www.hvezcb.cz

Ing. Jana Tichá
ředitelka HaP Č.Budějovice-Kleť

Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou Observatoří Kleť
Zátkovo nábřeží 4, 370 01 České Budějovice
tel. 380 711 242 (Kleť)
tel. 386 352 044 (ČB)
fax 386 352 239
e-mail : klet@klet.cz
WWW: http://www.hvezcb.cz (česky) a http://www.klet.cz (anglicky)

Instantní Astronomické Noviny
e-mail: redakce@ian.cz
WWW: http://www.ian.cz